Your shopping cart is empty!
Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o ginięciu pszczół. O ich pożytecznym wpływie na środowisko słyszał każdy. Jednak, czy zastanawiamy się, jaki realny wpływ na nasze zbiory i jakość owoców mają pszczoły?
Pasieka w bezpośredniej bliskości plantacji malin, porzeczek agrestu czy borówki amerykańskiej, zwiększa plonowanie przynajmniej 2-krotnie. Znacznie większa się ‘odporność’ na złe warunki zapylania przy złej pogodzie. Innymi słowy podczas złej aury w okresie kwitnienia, efekt działania pszczół będzie bardzo duży w porównaniu z kontrolą. Dzieje się tak, ponieważ pszczoły wykorzystują każdą chwilę by odwiedzić kwiaty. Przy złej pogodzie skupiają się w pierwszej kolejności na przynoszeniu pyłku dla larw a więc jednocześnie zapylają !! Po pyłek wykonują loty w niższych temperaturach, nawet gdy rosliny nie wydzielaja nektaru.
Jak można na co dzień pomóc pszczołom i owadom zapylającym:
· Opryski – przestrzegamy prewencji dla pszczół
· Kosimy trawnik w godzinach rannych lub popołudniowych. Na koniczynie siedzi w czerwcu i lipcu średnio 2-4 pszczoły na 1m2. Pszczoła w porównaniu z innymi owadami jest ociężała i ‘gapowata’. nie ucieknie przed kosiarką ……. Często przy koszeniu przydomowego trawnika giną setki pszczół. Jednocześnie zachęcam do pozostawiania trawników w formie naturalnej ( z mniszkiem, koniczyną, bluszczykiem i innymi bylinami)
· Sadzimy rośliny miododajne bardzo wcześnie kwitnące ( krokusy, wierzbę iwę) oraz kwitnące od polowy lipca do późnej jesieni. Trudnym okresem dla dla pszczół są okresy głodu. Przez zmniejszanie się naturalnych ekosystemów, osuszanie łąk, koszenie; wypierane są rośliny kwitnące w drugiej połowie lipca i później do jesieni. Jest to akurat okres najważniejszy dla pszczół pod kontem urozmaiconej diety. W drugiej połowie lipca zaczyna rozwijać się pokolenie, które ma przetrwać trudy zimy i wykarmić pierwsze pokolenie wiosenne. Od pokarmu a zwłaszcza pyłku z okresu wakacji zależy kondycja pszczół. Problemy związane z ginięciem pszczół w pasiekach, są spowodowane w dużej mierze właśnie tym głodem pyłkowym w okresie lipiec – sierpień.